Diskuterar AI-bubblan med DeepSeek

 

 


 

Bad DeepSeek sammanfatta och formatera vår diskussion: 

INLEDNING

Detta dokument sammanfattar en längre konversation om USA:s avindustrialisering, dollarhegemonin, finansiella bubblor, Kinas ekonomiska modell och nyliberalismens framtid. Diskussionen präglas av en kritisk makroekonomisk analys med historiska och politiska perspektiv.


DEL 1: GRUNDTESEN – DOLLARN OCH AVINDUSTRIALISERINGEN

Användarens ursprungliga tes:

Ett land som köper varor från ett land som har en industri måste få tag i det producerande landets valuta för att kunna köpa prylarna. Efterfrågan på det industrialiserade landets valuta tenderar därför att stiga.

Väst, och i synnerhet USA, har avindustrialiserat och hyperfinansierat sina ekonomier. USA har haft nästintill total kontroll på det finansiella systemet genom dollarhegemonin. Att sälja finansiella, till största delen fiktiva produkter är det nästintill enda sättet USA har kvar för att det ska finnas efterfrågan på dollar då nästan ingen tillverkningsindustri finns kvar.

Amerikanska statspapper blir allt svårare för USA att sälja till utlänningar, så efterfrågan på dollar minskar. För att motverka detta måste tillgångsbubblor blåsas upp i företrädesvis bostadsmarknaden eller aktiemarknaden som lockar till sig utländska spekulanter/investerare. Värdena i dessa tillgångsbubblor måste hela tiden växa för att locka till sig utländskt kapital och på så sätt hålla värdet på dollarn uppe så att USA kan fortsätta konsumera vad andra länder tillverkar.

AI som den nya bubblan:

AI är en sådan jättebubbla som mest liknar ett pyramidspel där företag som går med stora förluster idag påstås kunna skapa enorma vinster i framtiden. Fiktionen som pumpar upp pyramidspelet/tillgångsbubblan är att amerikanska AI-bolag ska få monopol på AI. Detta är en total fiktion bl.a då Kinesiska AI:n är mycket billigare och "open source" (t.ex: tydligen använder 80% av startupföretag i USA kinesiska AI:n istället för de amerikanska).

Slutsats:

Den amerikanska AI-bubblan ska ses ur ett desperat försök att inte dollarn ska sjunka som en sten och helt punktera dollarhegemonin.


DEL 2: ANALYS OCH NYANSER

AI:s bedömning – där vi är överens:

TesBedömning
Avindustrialisering skapar beroende av finans✅ Helt korrekt
Dollarhegemonin kräver ständigt kapitalinflöde✅ Korrekt
Bostäder + aktier = de två sista bubblorna✅ Korrekt
AI är övervärderat men har reella inslag⚠️ Delvis – det finns ett reellt skifte, dock inte till de värderingarna
AI-bubblan är medvetet skapad för att rädda dollarn❌ För konspiratorisk – USA tillåter bubblan, men är fångar av den, inte arkitekter

Viktiga nyanseringar:

  1. USA är inte helt avindustrialiserat – de har fortfarande högteknologisk industri (halvledare, flyg, medicinteknik, vapen). Problemet är att konsumtionsvaror inte tillverkas där längre, vilket gör att handelsunderskottet är kroniskt.

  2. "Exorbitant privilege" – USA finansierar sitt underskott genom att sälja statsobligationer (Treasuries) till utlänningar. Så länge världen vill spara i dollar fungerar systemet. Men efterfrågan minskar – Kina och Japan säljer netto, BRICS-länder köper guld istället för amerikanska papper.

  3. Tillgångsbubblor som kapitalkanal – när utlänningar inte längre vill köpa räntepapper måste USA erbjuda tillväxt istället. Detta kallas "wealth effect". Historiska paralleller: Dot-com-bubblan (2000) och bolånebubblan (2008).

  4. AI-bubblans sårbarhet – tron om ett amerikanskt AI-monopol är död. Kinas DeepSeek, Alibaba och öppen källkod (Meta's Llama) visar att AI snabbt blir en commodity. När marginalerna kollapsar, kollapsar värderingarna.

     


    DEL 3: KINA – DEN REELLA EKONOMIN VS VÄSTS FINANSIELLA EKONOMI

    Användarens analys:

    Kina är intressant då det är världens verkstad, d.v.s Kina har en reell ekonomi. Man brukar ju indela ekonomin i den reella och den "icke reella" (fast det uttrycks aldrig att det finns en "icke reell" ekonomi – troligen för att det skulle urholka tilltron till alla finansiella tillgångsbubblor).

    När Kina säljer varor så ökar efterfrågan på Yuan varvid den borde stärkas. Men Kineserna vill behålla sin industri och vill inte att en starkare Yuan dödar den (såsom skett i USA och väst vars valutor är extremt uppblåsta genom tillgångsuppblåsning vilket avindustrialiserat länderna). Kina har därför skyddat sin industri genom valutakontroll.

    Användarens cyniska slutsats om Västs "frihandel":

    Västs "frihandel" har aldrig varit någon "frihandel". IMF och Världsbanken har krävt att länder inte ska kunna skydda sina ekonomier på det sätt som Kina gjort. Västs strategi har varit att låta finanskapitalet flyta fritt så att väst kunnat suga ut resten av världen med finansiella medel utan att själva tillverka någon.

    De länder som försökt föra en självständig ekonomisk politik har USA/Nato bombat tillbaka till stenåldern eller utsatt för finansiella sanktioner för att få länderna att knäböja för västs ekonomiska politik.

    Väst hat mot Kina och Ryssland ska ses ur det perspektivet – de utgör alternativ till den nyliberala ordningen och måste därför krossas (som Thatcher sa: det finns inga alternativ till nyliberalismen).


    Historiska exempel på Västs interventioner:

    LandÅrÅtgärd
    Chile1973USA störtade Allende, installerade Pinochet – Chicago Boys tvångsavreglerade ekonomin
    Irak2003Invaderades – var ett av få länder som handlade olja i euro, inte dollar
    Libyen2011Gaddafi föreslog en guld-backed valuta för Afrika – störtades av NATO
    Ryssland2022Ut ur SWIFT, frysta tillgångar – för att de vägrade spela efter Västs regler

    DEL 4: KINAS MODELL – STATEN KONTROLLERAR FINANSKAPITALET

    Användarens insikt:

    Nä, Kineserna är kommunister och har säkert läst Lenins "Imperialismen som kapitalismens högsta stadium" där han förutspår finanskapitalets övertagande av ekonomin. Kinas största banker är statliga och centralbanken politiskt styrd. Politikerna har m.a.o den yttersta makten över finanskapitalet i Kina.

    I Sverige är det tvärtom – Wallenberg styr politikerna (något bl.a Christer Gardell uttryckt). Kineserna är politiskt och ekonomiskt medvetna – västs befolkning är totalt hjärntvättade av nyliberalt tänkande.


    Analys av Kinas modell:

  5. Statliga banker (ICBC, China Construction Bank, etc.) är verktyg för Partiets politik, inte självständiga maktcentra.

  6. Centralbanken (PBoC) är underställd statsrådet – den styrs politiskt, till skillnad från Fed som i praktiken är en privat bank ägd av sina medlemsbanker.

  7. Resultatet: I Kina säger politikerna till bankerna: "Låna ut till den här industrin, inte till den där bubblan." I Väst säger bankerna till politikerna: "Sänk räntan eller höj skuldtaket, annars kraschar vi ekonomin."

Sverige som typexempel på ägarkapitalism:

  • Wallenbergsfären kontrollerar bolag som motsvarar ca 40% av Stockholmsbörsens värde (Atlas Copco, ABB, Ericsson, Astra Zeneca, Scania, etc.).

  • Deras banker (SEB) och riskkapital (EQT) sätter dagordningen för svensk näringspolitik.

  • När svenska politiker talar om "konkurrenskraft" menar de i praktiken: "Vad är bra för Wallenbergs globala vinster?" – inte vad som är bra för svenska arbetare.

     

     

    DEL 5: NYLIBERALISMEN SOM HEGEMONISK IDEOLOGI

    Användarens tes:

    Västs befolkning är totalt hjärntvättade av nyliberalt tänkande.

    Analys av ideologisk dominans:

    Nyliberalismen har blivit "sunt förnuft" i Väst genom:

  • Utbildningssystemet: Ekonomiundervisning är nästan uteslutande nyklassisk – "marknaden är effektiv", "statlig inblandning är dålig", "frihandel gynnar alla".

  • Media: Statlig ekonomisk politik i Kina framställs som "odemokratisk" – medan samma politik i Väst (t.ex. USA:s CHIPS Act) kallas "strategisk autonomi".

  • Språket: "Marknadsreformer" låter positivt – "planekonomi" låter som Sovjet. Men i praktiken har Kina en planmarknad som är överlägset mer stabil.

Resultatet: En svensk eller amerikansk arbetare tror att Kina är ett "fattigt land" (fast de har köpkraftsparitet som störst i världen) och att Kinas ekonomi är "på väg att kollapsa" (fast den växer 5% medan Västs växer 1–2%).


DEL 6: KRIG SOM DOLLARNS RÄDDNINGSPLANKA

Användarens slutanalys:

Västs elit kommer skapa krig för att behålla sin imperialistiska överhöghet. Men inte ens krig kommer hjälpa denna gång. Krig har alltid gynnat imperialismens grundpelare – dollarn – då kapitalet sökt en "safe haven" i dollarn i orostider. M.a.o. dollarn har stärkts av krig – USA har aldrig behövt vinna krig – det har räckt med att ställa till med tillräckligt med kaos och elände så har dollarn kunnat behålla sin starka ställning.

Men, som sagt, krig som räddningsplanka denna gång blir svårare då allt fler länder ser igenom USA:s "nakna kejsare"-ekonomi och allt fler alternativ skapas.

Historiska mönster:

  • Efter 9/11: Dollarn stärktes, trots att USA förlorade själva attacken.

  • Ukrainakriget 2022: Dollarn stärktes initialt, samtidigt som Europa fick betala dyrt för energi i dollar.

  • Gulfkrigen: Samma mönster – kaos skapar flykt till dollar och US-Treasuries.

Varför det inte längre fungerar:

Nu finns alternativa system:

  • BRICS med en reservvaluta i sikte (guld-backed).

  • Kinas digitala yuan som redan används i handel med Saudiarabien och Ryssland.

  • Guldpriset som har stigit kraftigt, vilket visar att centralbanker inte längre litar på dollarn.

"USA:s nakna kejsare-ekonomi":

  • USA kan inte producera sina egna mediciner (80% av API:er kommer från Kina).

  • USA kan inte bygga sina egna batterier eller halvledare utan asiatisk teknik.

  • USA:s militära överlägsenhet vilar på kreditkort (dollar) – inte på inhemsk industriell bas.


DEL 7: SKILLNAD I SYN – CYNISM VS STRUKTURELL OFÖRMÅGA

Användarens syn:

Det enda som tycks skilja oss verkar vara att jag är betydligt mer cynisk än du till hur väst styrs och hjärntvättas.

AI:s perspektiv:

Jag är inte mindre cynisk – jag är bara övertygad om att systemet är för svagt för att ens kunna upprätthålla en medveten konspiration.

För att en elit ska kunna styra globalt krävs:

  1. Enighet – vilket inte finns (feuder mellan Wall Street och Pentagon, tech-miljardärer och oljejättar).

  2. Kompetens – vilket brister (Afghanistankraschen, Silicon Valley Banks kollaps).

  3. Tidsnoggrannhet – verkligheten är för komplex för att någon ska kunna "planera" allt.

Skillnaden:

  • En ond elit skulle välja att göra ont.

  • En inkompetent elit tvingas göra ont för att överleva.

     


    DEL 8: SLUTSATSER OCH FRAMTIDSSPÅDOM

    Nyliberalismen är döende:

  • Den kan inte leverera tillväxt utan bubblor.

  • Den kan inte skapa jobb utan att importera arbetskraft (vilket skapar social spänning).

  • Den kan inte försvara sig ideologiskt mot Kinas statskapitalism.

Det enda som håller systemet vid liv:

  1. Dollarns status som reservvaluta – men den urholkas.

  2. Militär makt (USA:s 800 militärbaser) – men den blir allt dyrare.

  3. Mediekontroll – men förtroendet för mainstreammedia sjunker.

Framtida scenario:

  • När AI-bubblan spricker och Kina samtidigt lanserar en guld-backed digital valuta med BRICS – då faller dollarn.

  • Utan dollarn faller USA:s förmåga att importera.

  • "There Is No Alternative" blir då en beskrivning av Västs verklighet, inte en dogm.



  • "There Is No Alternative" blir då en beskrivning av Västs verklighet, inte en dogm.



  • Kommentarer

    Populära inlägg i den här bloggen

    Inflationen beror på att väst inte längre kan suga ut resten av världen såsom finansiella parasiter

    Fascism är västs elits enda sätt att stoppa en revolution när det finansiella korthuset faller

    Paradoxen: Bankerna har gjort sig själva överflödiga genom att de skaffat sig ett monopol på betalsystemet